Вітаю Вас, Гість

                   Склад кафедри:

Григоренко Олександр Петрович

д.і.н.,

професор


Олійник

Микола

Петрович

к.і.н., доцент


Дячок

Валерій Васильович

к.і.н., доцент


Мручко

Євген

Євгенович

к.і.н., доцент



Чупира

Володимир Володимирович

к.і.н., доцент


Яременко

Василь

Іванович

к.і.н., доцент


Земський

Юрій

Сергійович

к.і.н., доцент


Цимбалістий

Василь

Феодосійович

к.і.н., доцент


Григорчук

Марина

Миколаївна

ст. викл.



Історична довідка

Кафедра історії та країнознавства

 

Кафедра історії та країнознавства хоч і була створена лише в 1999 році, проте з повним правом бере свій початок 22 вересня 1962 року, коли Наказом №252 по Українському політехнічному інституту ім. І. Федорова «Про зарахування викладачів і працівників загальнотехнічного факультету (м. Хмельницький)» на посаду викладача «по курсу «История КПСС» » був зарахований Ткачук Іван Хомович.

Наступним кроком в історії кафедри було створення 1964 року в рамках кафедри марксизму-ленінізму УПІ ім. І. Федорова філії кафедри у Хмельницькому ЗТФ в складі «Новицького П. К., – в.о. доцента, кандидата історичних наук; Ткачука І. Х. – ст. викладача, Михеєва В. П.  – ст. викладача».

Після реорганізації 29 вересня 1967 року філії Українського поліграфічного інституту ім. І. Федорова у Хмельницький технологічний інститут побутового обслуговування в складі технологічного факультету було створено кафедру марксизму-ленінізму. В складі кафедри була створена секція істориків, яка об’єднувала Муквича Г. А., Ткачука І. Х., Новицького П. К.

Вже 1970 року було створено самостійну кафедру історії КПРС, яку очолив кандидат історичних наук, доцент Ярош Дмитро Васильович, недавній випускник Академії суспільних наук. До її складу увійшли досвідчені фахівці, кандидати історичних наук, доценти: В. М В’язовецький, Л. Х. Наумов, П. К. Новицький, І. Х. Ткачук та старший викладач А. О. Савосін.

Про їх авторитет, а відтак і авторитет кафедри, свідчить наступне: В’язовецький Володимир Мусійович запам’ятався багатьом поколінням студентів як незмінний заступник декана механічного факультету, організатор духового оркестру, проведення ранкової зарядки в гуртожитку, раптових «шмонів» у ньому ж, тощо. Це був «батько», якому можна було поплакатись… Наумов Леонід Харитонович – незмінний секретар парткому інституту в 70-х роках. Новицький Павло Костянтинович – прекрасний лектор, партизан в роки війни, кавалер трьох медалей «За відвагу»… Ткачук Іван Хомович – улюбленець багатьох поколінь студентів, один з фундаторів університету, незмінний «міні-ректор», тобто завідувач підготовчого відділення, організатор та перший директор музею історії університету. Савосін Анатолій Олександрович – кращий лектор-міжнародник області.


В 1976 – 1978 роках кафедра поповнилась молодими викладачами: В. Ф. Цимбалістим, В. І. Яременком, М. П. Олійником.

У 80-х роках до складу кафедри влились Є. Є. Мручко, В. В. Дячок, О. П. Григоренко. На рубежі 1990-2000-х років членами кафедри стали Ю. С. Земський, М. М. Григорчук, В. В. Чупира. В 1996 р. став доктором історичних наук Григоренко Олександр Петрович.

Впродовж 70-80-х років колектив кафедри незмінно посідав призові місця в різноманітних конкурсах, змаганнях, оглядах. Без викладачів кафедри не проходив жоден суспільно-політичний чи просвітницький захід в області, вони були незмінними лекторами товариства «Знання» та університету марксизму-ленінізму. Проте, це не були фанати комуністичної ідеї, тому більшість з них з ентузіазмом зустріли горбачовську перебудову й включились в процес національного відродження. Вже в 1990-1991 навчальному році з ініціативи кафедри та декана інженерно-економічного факультету М. К. Зварича на цьому факультеті було вперше запроваджено факультатив з вивчення історії України.

В 1991-1998 роках кафедра пройшла низку трансформацій: кафедра політичної історії – українознавства – історії та права – історії, права та міжнародних відносин. Відтак логічним став наступний крок – організація наказом по Хмельницькому університету Поділля №107 від 8 липня 1999 року кафедри історії та країнознавства. Її завідувачем було призначено Олійника Миколу Петровича.

Впродовж 2000-х років відбулось перетворення кафедри в сучасну багатопрофільну навчально-наукову структуру національного університету. Викладачі кафедри розробили нові навчальні курси, забезпечили їх необхідними методичними розробками. Були підготовлені та видані навчальні посібники:

- Мова дипломатичних документів/М.М.Григорчук.- Хмельницький: ТУП, 2002

- Релігієзнавство:Навчальний посібник/В.В.Дячок, Ю.С.Земський, В.В.Чупира, В.І.Яременко.- Львів: «Новий Світ-2000», 2007

- Цимбалістий В.Ф. Теорія міжнародних відносин: Навчальний посібник. -Львів: «Новий Світ-2000», 2007

Історія України: Навчальний посібник для студентів заочної та дистанційної форми навчання/ М.П.Олійних, І.Х.Ткачук. - Львів: «Новий Світ-2000», 2007

Країнознавство: Тестові завдання з курсу/ Є.Є.Мручко. – Хмельницький: ХНУ, 2008


Міжнародні відносини та світова політика: Тестові завдання з курсу/ Є.Є.Мручко. – Хмельницький: ХНУ, 2010

Значну увагу викладачі кафедри приділять організації студентської наукової роботи. під керівництвом доцентів В.В.Дячка та Ю.С.Земського плідно працює студентський науковий гурток «Молодь і світ». Його члени вивчають актуальні проблеми краєзнавства, історії України, міжнародних відносин. Результати кращих досліджень доповідаються на щорічних студентських наукових конференціях за підсумками НДРС і публікуються в збірнику студентських наукових робіт гуманітарного інституту «Актуальні проблеми гуманітарних та природничих наук». Найкращі роботи беруть участь у Всеукраїнських конкурсах й здобувають у них призові місця. Зокрема, в березні 2001 року І. Борейчук (ФК-2000-1) був нагороджений Грамотою за одну з кращих доповідей на VII загальноукраїнській студентські науковій конференції «Розбудова держави: духовність, екологія, економіка»;  в квітні 2007 р. В. Поліщук (МІН-03-1) – дипломом ІІ ступеня на ІV-Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт "Україна в сучасному геополітичному просторі: погляд молоді", а в травні 2008 р. – диплом ІІІ ступеня на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт "Актуальні питання співробітництва з Європейським Союзом” та грамоту міністра освіти та науки України; в квітні 2009 р. Т. Бодь (МІН-05-1) – диплом І ступеня на VI Всеукраїнському конкурсі студентських та учнівських наукових робіт "Україна-ЄС: між минулим та майбутнім."; в квтні й травні 2011 р. А. Семенюк (МІН-07-2) грамоту Хмельницького міського голови С.І.Мельника "За кращу наукову роботу ІІ Всеукраїнської конференції молодих вчених. аспірантів, студентів "Творчий пошук молоді -- курс на ефективність" та диплом лауреата заохочувальної премії конкурсу "Україна: 20 років державотворення" " Президентського фонду Леоніда Кучми та Інституту стратегічних оцінок; Пилипчук Г. (МІН-07-1) грамота Хмельницької філії АТ "Укрінбанку" за наукове дослідження "Світова фінансово-економічна криза та її вплив на сучасні міжнародні відносини"…

Колектив кафедри плідно провадить наукові дослідження, чому сприяє створений на базі кафедри Подільський осередок Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України.